Jak sznurować buty? 7 niebanalnych sposobów na wiązanie sznurowadeł!
Choć jeszcze do niedawna, sposób wiązania sznurówek nie miał większego znaczenia, obecnie coraz częściej świadczy o dobrym guście i znajomości gorących trendów w modzie. Technika sznurowania butów, zależy już nie tylko od preferowanego stylu życia, ale dla wielu osób staje się pewnego rodzaju sposobem manifestacji swoich przekonań i światopoglądu. Jakie są nie tylko najpopularniejsze, ale też najmodniejsze techniki wiązania sznurówek? Tego dowiecie się z naszego artykułu. Przyjemnej lektury!
Sposoby wiązania butów — najpopularniejsze techniki
Podobnie jak buty, tak i rodzaj sznurówek, a nawet sposób ich wiązania to ważne elementy wizerunku w różnych subkulturach. Ten bardzo niepozorny element codziennego obuwia, symbolizuje nie tylko przynależność do danej grupy, ale może być również sposobem wyrażenia siebie i swoich przekonań.
Czy wiesz, że…
wegetarianie, chcąc podkreślić swój stosunek do ekologii, najczęściej do swoich butów wybierają… zielone sznurówki, zaś zdeklarowane feministki – fioletowe?
Sznurowanie drobno na krzyż
Najpopularniejszym sposobem wiązania butów np. adidasów czy trampek damskich, jest przeplatanie sznurówki drobno na krzyż i wykonanie na koniec ładnej, symetrycznej kokardki.
Sznurowanie na "paski"
Inną, równie popularną metodą wiązania butów sznurowanych są tzw. „paski”, stworzone z prostych i równoległych pasków. Te dwa sposoby wiązania sznurówek z pewnością nigdy nie wyjdą z mody, choćby z tak prozaicznego powodu, że są najłatwiejsze i większość osób jest już do nich przyzwyczajona.
Ciekawym pomysłem na „podkręcenie” standardowego wiązania, jest użycie sznurówek w różnych kolorach, zmiana sposobu ich ułożenia bądź wyprowadzenie kokardki w taki sposób, aby znajdowała się na środku butów.
Sznurowanie na "krzyż"
Można również skorzystać z techniki „na krzyż”, czyli wariacji na temat „tradycyjnego” sznurowania obuwia (tutaj wiązanie odbywa się metodą „drobno na krzyż”, a po każdym kolejnym skrzyżowaniu sznurówkę prowadzimy od spodu przez dziurkę znajdującą się bezpośrednio pod aktualnie używaną). Warto pamiętać o tym, że eksperymentowanie z rozmaitymi sposobami wiązania sznurówek najlepiej sprawdzają się w przypadku butów sportowych damskich, męskich czy dziecięcych oraz popularnych sneakersów.
Sznurowanie na "drabinkę"
Sznurówkę należy przewlec od spodu przez obie dziurki, a następnie jej końce wystarczy przeciągnąć prostopadle do góry, przez sąsiadujące ze sobą otwory. Jeden koniec sznurówki należy przeciągnąć przez jej przeciwległy fragment, ułożony pionowo, który powstanie przez przewleczenie sznurówki z pierwszej do drugiej dziurki. Na koniec należy włożyć go prostopadle do trzeciej dziurki.
Z drugim końcem, należy postępować analogicznie. Przy tym wiązaniu, należy pamiętać o tym, aby sznurówki krzyżowały się dokładnie na środku. Ten sposób sznurowania butów pozwala uzyskać spójny i bardzo modny wygląd ulubionej pary trampek czy wygodnych butów damskich na fitness czy turystycznych.
Sznurowanie na skos
Taki sposób sznurowania butów, często nazywany jest również metodą „na piłę”. W tym przypadku należy przewlec sznurówkę z wierzchu przez parę dziurek, które znajdują się najniżej. Następnie jeden z końców wystarczy przeciągnąć prostopadle od spodu do dziurki wyżej. Drugi koniec sznurówki przewlec (od spodu) po skosie do trzeciej dziurki od dołu. Oba końce należy przewlekać równolegle (z wierzchu) do otworu, znajdującego się po drugiej stronie buta. Wszystkie kroki wystarczy powtarzać w taki sposób, aby przewlekać oba końce sznurówki na zmianę – jeden prostopadle, zaś drugi po skosie.
Sznurowanie na linie bez wiązania
Aby uzyskać ukryte wiązanie w trampkach, sznurówkę należy przewlec z wierzchu przez dziurki, które znajdują się na najniższym poziomie. Oba końce sznurówki, wystarczy przeciągnąć prostopadle od spodu do góry w taki sposób, aby jeden z nich znalazł się w dziurce wyżej, zaś drugi – dwa poziomy wyżej. Następnie każdy z końców należy przewlec równolegle do dziurki po drugiej stronie, ponownie przeciągnąć oba końce sznurowadła od spodu - prostopadle do góry (co drugi poziom), a następnie równolegle – do sąsiedniej dziurki. Przy przedostatnim poziomie, wystarczy przewlec do góry jeden z końców sznurówki – ten, który znajduje się najniżej i przeciągnąć go równolegle przez pierwszą parę dziurek. Gdy oba końce sznurowadeł znajdą się po jednej stronie, wystarczy już tylko po spodniej stronie wiązania wykonać supełek i odciąć zbędne końcówki.
Sznurowanie na "kratkę"
To wiązanie wygląda najlepiej, kiedy użyje się do niego dwóch różnokolorowych sznurówek. Jedną sznurówkę przeplatamy według schematu „linie bez wiązania”, a następnie do jej końca przytwierdzamy drugą (w środku buta, aby nie było widać łączenia). Drugą przeplatamy prostopadle przez pierwszą, aby całość stworzyła szachownicę. Końcówkę sznurówki znów chowamy w środku buta.