Buty do lasu, marszu i wędrówek – na co zwrócić uwagę, decydując się na ich zakup?
2018-02-20
Las jest piękny o każdej porze roku. Wielokilometrowe spacery pozwalają oddać się rozmyślaniu, wyciszeniu, ale też pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka. W jaki sposób przygotować się do pieszych wędrówek? Jakie buty warto w tym celu zakupić i na co warto zwrócić uwagę, oglądając je w sklepie?
Aspekt 1: buty do wędrówek muszą mieć twardą podeszwę
Buty do wędrówek w terenie powinny mieć podeszwę o wysokim poziomie przyczepności. Zapewniają wówczas większą stabilność. Na leśnych nierównych duktach możemy spotkać korzenie drzew i kamienie, dlatego aby zapewnić stopom odpowiedni stopień bezpieczeństwa, warto wybierać modele z grubą podeszwą. Nie do końca będą nadawały się do tego zwykłe adidasy do fitnessu, gdyż będą miały zbyt miękką podeszwę i nie będą dostatecznie amortyzować stopy. W jaki sposób rozpoznać tego typu obuwie w sklepie? Weźmy wybrany model do ręki i spróbujmy go zgiąć. Gruba podeszwa postawi nam przynajmniej umiarkowany opór.
Aspekt 2: buty powinny mieć wyściełany kołnierz i język oraz być elastyczne
Dzięki dodatkowej warstwie materiału unikniemy tarcia i powstawania ran na stopach podczas wielu godzin chodzenia. Wybierając buty do wędrówek, mamy dużą szansę na uniknięcie bolesnych pęcherzy i otarć naskórka w miejscach najbardziej narażonych, czyli przede wszystkim na piętach.
Jeśli zaś chodzi o elastyczność, to aby się przekonać, że wybrany przez nas model butów nadaje się dla piechurów, wystarczy wykonać prosty test: podnosimy but do góry, trzymając go za piętę i zginamy na wysokości palca. Jeśli wtedy but zgina się w miejscu śródstopia, to znaczy, że jest odpowiedni do dłuższych wędrówek.
Aspekt 3: buty do lasu muszą chronić przed warunkami pogodowymi
Długie wędrówki mają to do siebie, że trudno do końca przewidzieć pogodę. Kiedy wychodzimy na szlak świeci piękne słońce, a już po paru godzinach nadchodzi zachmurzenie i zaczyna padać deszcz. Buty do lasu powinny być wykonane z materiałów wodoodpornych, które nawet po kontakcie z wodą pozostają wciąż suche. Wiele modeli jest wyposażonych w membranę SOFT-SHELL. Większość par przeznaczonych z myślą o dłuższych trasach jest zaprojektowana z syntetyków, które - w przeciwieństwie do naturalnych tkanin, takich jak skóra – są w stanie zapewnić stopom najwyższy poziom oddychalności i przewiewności. Wyjmując nogę z takiego buta prawdopodobnie nie będziemy mieć mokrych skarpetek. Ważna jest również hydroizolacja samych cholewek, które powinny być wodoszczelne. Nowoczesne materiały, z jakich wykonuje się buty do lasu, schną też znacznie szybciej niż typowe buty używane na co dzień.
Aspekt 4: buty do marszu powinny być w miarę lekkie
Dzisiejsze technologie pozwalają na produkcję coraz lżejszego i bardziej komfortowego w użytku obuwia. Im mniejsza waga butów, tym są one wygodniejsze podczas chodzenia w szybszym tempie. Dobrze dobra buty do marszu sprawiają, że stawianie kolejnych kroków po prostu nas tak bardzo nie męczy.
Aspekt piąty: buty muszą mieć dobre dopasowanie do stopy
Buty do marszu muszą być dobrze dopasowane do wielkości naszych stóp. Zakup nowej pary butów starajmy się wykonywać po południu, gdy stopy są już nieco opuchnięte od całodziennego chodzenia. Wówczas będzie nam najłatwiej znaleźć optymalny dla siebie rozmiar. Aby się upewnić, że dokonujemy dobrego wyboru, możemy wykonać też następujący test: załóżmy buty i zejdźmy po pochyłości. Wtedy będziemy wyraźnie czuli, czy mamy taki sam komfort, stojąc na płaskim terenie co podczas schodzenia z góry na dół. Jeśli czujemy, że podczas zejścia z pochyłości stopa za bardzo przesuwa się w bucie do przodu i czubkiem palców czujemy przód buta, przymierzmy jeszcze inne modele obuwia i znajdźmy ten najbardziej wygodny dla siebie.