Jak dobrać obuwie, by nie męczyć stopy?
2020-02-17
Wiele osób przy zakupie butów kieruje się głównie ich wyglądem. Głównym kryterium wyboru są aktualne trendy modowe, pora roku i pogoda, jaka towarzyszy spacerom. To, czy nowe obuwie będzie korzystne dla stóp, często schodzi na dalszy plan. Tymczasem powinno mieć kluczowe znaczenie. Nieodpowiednio dobrane może bowiem zaszkodzić samopoczuciu i zdrowiu. Jak dobrać obuwie, by nie męczyć stóp?
Fason modny, bezpieczny i wygodny
Komfort noszenia obuwia nie musi wykluczać modnego designu butów. Kupując model dla siebie warto zwrócić uwagę, by był on stworzony z uwzględnieniem anatomii stopy. Czubek pantofelków lub balerin powinien być na tyle szeroki, by nie uciskać palców. W przeciwnym razie nie tylko nie ma mowy o wygodzie noszenia, ale też może to doprowadzić do zdeformowania stopy. Innym przykładem modnego fasonu są popularne w sezonie wakacyjnym japonki. Szukając wygodnego modelu zwróćmy uwagę na miejsce, w którym znajdują się utrzymujące je na stopie paski – im bliżej pięty, tym większą stabilność zyskujemy.
Pamiętajmy też, że ważną rolę w komforcie użytkowania obuwia odgrywa materiał, z jakiego wykonane zostały buty. Odprowadzenie wilgoci i dobra cyrkulacja powietrza opóźnią moment, w którym dotkliwie odczujemy zmęczenie stóp. Podobnie, jak przy odpowiednio wyprofilowanej podeszwie – powinna ona być stabilna, elastyczna i na tyle gruba, by zapewnić odpowiednią amortyzację. Zbyt cienkich podeszwach będzie odczuwalna każda nierówność podłoża, a to po długim chodzeniu może powodować ból nie tylko stóp, ale też głowy.
Buty płaskie, czy na obcasie?
W poczuciu komfortu stóp podczas chodzenia duże znaczenie ma wysokość obcasa. Według fizjoterapeutów najkorzystniejsza to 2 – 2,5 cm. Nie oznacza to jednak, że wysokie obcasy muszą pójść w odstawkę, by nie męczyć stóp. Tu kluczowe znaczenie będzie miało wyprofilowanie podeszwy i umiejscowienie samego obcasa. Dobrze rozłożony środek ciężkości znacznie opóźni moment, w którym stopy staną się zmęczone.
Nie bez znaczenia jest również stabilność obcasów. Stopa mająca solidne podparcie na słupku zmęczy się znacznie później od tej, którą wspiera cienka szpilka. Poczucie komfortu noszenia butów na obcasie, co często wykorzystują miłośniczki wysokich szpilek, jest platforma pod przednią częścią stopy – im wyższa, tym odczucie wysokości buta jest mniejsze.
Może zdarzyć się tak, że stopa poczuje się wyjątkowo wygodnie w zupełnie płaskim obuwiu, w którym po kilku krokach zacznie odczuwać zmęczenie. W takim przypadku można wykorzystać podkładkę pod piętę. Warto skorzystać z niej już przy mierzeniu obuwia. Może bowiem okazać się, że z takim dodatkiem nie będzie ono już takie wygodne.
Dobry rozmiar to podstawa
Bez względu na to, czy sięgamy po buty sportowe, z płaską podeszwą, czy też na wysokim obcasie, by nie męczyć stopy pamiętajmy o podstawowej zasadzie – odpowiednim dopasowaniem rozmiaru. Nie będzie nam dobrze służyło zarówno zbyt ciasne obuwie, jak również w rozmiarze większym. W pierwszym przypadku ściśnięta stopa szybko da nam znać o swoim dyskomforcie. Z kolei w zbyt dużych butach stopy nie będą stabilne.