Jak zwalczyć nieprzyjemny zapach z butów?
Źle wentylowane, wykonane ze sztucznych materiałów i tworzyw obuwie, po pewnym czasie zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. Jeżeli stopa posiada dodatkowo tendencje do nadmiernego pocenia się, należy działać, aby uciążliwy odór się nie nasilił. Nieprzyjemny zapach z butów to dość krępujący i wstydliwy problem. Wiele osób wręcz unika miejsc, w których ściągnięcie obuwia jest konieczne. Czy da się z nim walczyć? Co robić, aby buty odzyskały swoją dawną świetność? Podpowiadamy!
Wykorzystaj herbatę
Aby niemiły zapach pozostał już tylko wspomnieniem, musimy zadziałać tak, aby go zneutralizować bądź wchłonąć. W tym celu warto sięgnąć po kilka torebek zwykłej herbaty, która jest znakomitym pochłaniaczem zapachów. Tak wypełnione buty należy zostawić na noc. Jeżeli zapach nie był jeszcze zbyt intensywny, kuracja z pewnością zadziała. Wypychanie butów herbatą jest świetną profilaktyką w przypadku obuwia sportowego. Jak wiadomo, stopa podczas treningu poci się znacznie szybciej, przez co but traci swoją świeżość. Regularne pochłanianie wilgoci w tym przypadku, może nie tylko wydłużyć jego żywotność, ale pozwoli również zaoszczędzić drastyczniejszych kroków w ich pielęgnacji.
Magiczna właściwość sody oczyszczonej
O tym, że soda oczyszczona posiada wiele zalet przekonała się niejedna Pani Domu. Stosowana podczas sprzątania, doskonale poradzi sobie z likwidacją nieprzyjemnego zapachu obuwia. Dzięki jej drogocennym właściwościom, nie tylko usunie nieprzyjemny zapach, ale również wchłonie wilgoć, która jest powodem wszystkich zmartwień. Jak to zrobić? Najlepiej wsypać sodę do butów i pozostawić ją na kilka godzin. Kiedy proces dobiegnie końca, należy się jej pozbyć. Aby efektywnie usunąć sodę z obuwia, najlepiej użyć odkurzacza z cienką ssawką. Tak przeprowadzona kuracja nie tylko odświeży, ale również usunie bakterie z naszego obuwia.
Wyciąg z szałwii i cytryny
Jak się okazuje, połączenie suchych liści szałwii oraz skórki z cytryny to strzał w dziesiątkę w odświeżaniu i aromatyzowaniu obuwia. Skórka z cytryny świetnie wchłania nieprzyjemny zapach, wydzielając przy okazji olejek eteryczny, a suche liście szałwii posiadają właściwości antybakteryjne. Jak wykonać taki zabieg? Do lnianych bądź płóciennych woreczków, włóż oba te elementy i zostaw je na noc w bucie. Chcesz jedynie odświeżyć baleriny i nadać im przyjemnego zapachu? Ten sposób jest dedykowany właśnie Tobie!
Żwirek dla kota
Sposób skierowany do miłośników tych futrzanych zwierzaków i nie tylko! Kto by pomyślał, że tradycyjny żwirek dla kota może mieć tyle zastosowań. Przygotowany do pochłaniania płynów i nieprzyjemnych zapachów po naszych pupilach, świetnie sprawdzi się jako środek do odświeżenia obuwia. Wystarczy wsypać czysty żwirek do każdego z butów i tak go pozostawić na całą noc. Rano, należy porządnie wytrzepać obuwie, upewniając się dokładnie, że nic w nim nie zostało. Jeżeli nie chcesz zastać niemiłej niespodzianki, lepiej nie zostawiaj butów wypełnionych żwirkiem w miejscu łatwo dostępnym dla kotów. Najlepiej schowaj je do pudełka i postaw poza zasięgiem ich wzroku.
Pranie ręczne
Kiedy już wszystkie metody zawiodą, a obuwie będzie wołało o pomoc, musisz sięgnąć po bardziej inwazyjny środek, jakim jest pranie ręczne. Zanim jednak do tego przystąpisz, musisz obowiązkowo wykonać szereg czynności, które wpłyną na efektywność tego procesu, a jednocześnie nie uszkodzą butów. Pierwszym krokiem jest rozłożenie obuwia na części pierwsze, czyli – wyciągnij sznurówki i jeśli się da, wkładki. Następnie, porządnie wytrzep buty z piasku oraz błota - dzięki temu usuniesz wszystkie zabrudzenia, które nie wymagają ingerencji wody. Dopiero po odpowiednim przygotowaniu obuwia, możesz spokojnie rozpocząć czyszczenie na mokro. Jak się do tego zabrać? Otóż, należy przygotować miskę z ciepłą wodą oraz delikatnym detergentem, który usunie przykry zapach oraz szczoteczkę. W ten sposób czyścisz buty, aż do momentu, w którym zauważysz pozytywne efekty. W osobnej misce wypierz sznurówki i wkładki. W ich przypadku zalecane jest użycie wody z płynem do naczyń. Tak wyczyszczone obuwie przełóż w przewiewne i zacienione miejsce, aby mogło spokojnie wyschnąć.
Rozwiązanie to, sprawdza się szczególnie w czyszczeniu oraz usuwaniu przykrego zapachu z butów do biegania. Stopa w tym rodzaju obuwia poci się znacznie szybciej, a bieganie mimo złych warunków pogodowych, tylko wzmacnia przykry zapach. W tym przypadku często chcemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, z jednej strony pozbyć się nieprzyjemnego odoru, a z drugiej strony wyczyścić buty z błota.