Powrót do ćwiczeń. Które modele męskie nadają się na trening?
2018-07-02
W dzisiejszych czasach wielu ludzi kładzie duży nacisk zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. Niejednokrotnie ćwiczący zrezygnowali ze sportu, choć z początku tak pozytywnie do tego podchodzili. Często zdarza się, że motywacja wraca po dłuższej przerwie, a człowiek znowu pragnie „coś ze sobą zrobić”. Należy się odpowiednio przygotować do ponownej aktywności fizycznej i zainwestować w potrzebne akcesoria. Podstawą są odpowiednio dobrane buty. Na jakie obuwie się zdecydować, żeby treningi sprawiały jak największą przyjemność i były bezpieczne?
Jakie buty do ćwiczeń wybrać?
Przede wszystkim, odpowiednie obuwie do ćwiczeń powinno być zabudowane. Zakrywać powinny całe palce oraz piętę. Istnieją różnorakie typy, ale zwykle sportowe obuwie nie jest wysokie i nie nachodzi na kostkę. Pozwala to zginać stopę bez żadnego problemu i oporu, co jest bardzo ważne podczas wykonywania ćwiczeń. Bardzo popularne są tradycyjne półbuty, które można dostać w każdym sklepie obuwniczym. Choć zazwyczaj mężczyźni chodzą w nich na co dzień czy to do pracy, to jednak doskonale sprawdzą się także jako buty na trening. Mają jednak jedną wadę. Są stosunkowo ciężkie, przez co nogi mogą być zmęczone po długotrwałym treningu. Często zbudowane są z twardej skóry, która ogranicza zginanie palców i kostki.
Lekkie i modne półbuty
Od kilku lat na rynku można spotkać wiele półbutów, które zostały stworzone z myślą o biegaczach i innych sportowcach. Buty są niezwykle lekkie i wygodne, bardzo dobrze amortyzują wszelkie wstrząsy podczas treningu. Posiadają grubą, miękką podeszwę, która wykonana jest ze specjalnej i odpowiednio ukształtowanej pianki. Dzięki temu but na nodze jest niewyczuwalny, a podczas biegania stopa ułożona jest w korzystnej pozycji. Co więcej, dzięki amortyzacji chronione są stawy i kolana, zwłaszcza wówczas, kiedy trasa przebiega w dużej mierze po twardej nawierzchni, np. po asfalcie. Nie oznacza to jednak, że buty nie nadają się do poruszania w terenie. Miękka pianka sprawia, że nie czuć kamyków pod stopami czy nierówności terenu. Materiał, z którego wykonany został but, jest całkowicie przepuszczalny dla powietrza, dzięki czemu skóra stóp może oddychać. Nie tworzą się także pęcherze czy odciski. Na powierzchni obuwia rozciągnięta jest specjalna, elastyczna siateczka, dzięki której można z łatwością zginać palce stóp. Ta cecha sprawia, że są to idealne buty na siłownię, gdzie nierzadko potrzeba odpowiednio wygiąć nogi lub się rozciągnąć.
Buty do ćwiczeń a tradycyjne obuwie – różnice
Bardzo wiele modeli obuwia może mieć wygląd sportowy, co nie oznacza, że nadaje się na siłownię czy do biegania. Należy zwracać uwagę na rekomendowane przez producenta wykorzystanie butów, by jak najlepiej dopasować je do swoich oczekiwań. Z drugiej strony, buty na trening raczej nie sprawdzą się na co dzień. Ich specyficzna budowa nie dopasuje się do innych stylizacji niż sportowe dresy czy legginsy.