Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaj stopy a model butów

2018-08-20
Rodzaj stopy a model butów
Stopy to z reguły zapomniana cześć ciała do której nie przywiązujemy nadmiernej uwagi. Mają po prostu estetycznie wyglądać i tyle. Tymczasem, mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że wyróżniamy 3 rodzaje stóp ze względu na ich kształt. Grecka, rzymska czy egipska – do której grupy zaliczasz się Ty? I jak taka wiedza pomoże Ci w doborze odpowiednich butów na lato? Sprawdźmy!

26 kości – 33 stawy – 107 więzadeł, czyli cała prawda na temat budowy stopy

Zacznijmy może od tego, jak nasze stopy są zbudowane, gdyż są to niezwykle ważne elementy naszego ciała i warto wiedzieć coś więcej w tym temacie. Otóż, stopa składa się z 26 kości, 33 stawów i 107 więzadeł. Do kości w obrębie stopy jest przyczepionych 20 mięśni. Taka budowa zapewnia doskonałą statykę i umożliwia sprawne poruszanie się. Ponadto, stopa posiada mnóstwo innych właściwości, bowiem stanowi doskonały amortyzator przeciążeń oraz jest precyzyjnym aparatem recepcyjnym kontrolującym (np. rodzaj podłoża).
Zdaniem naukowców, każdego dnia człowiek wykonuje ok. 6 tysięcy kroków, dlatego też budowa i kształt stopy mają niebagatelny wpływ na ich jakość, podpór i amortyzację. Ze względu na długość palców wyróżniamy następujące kształty stopy:
  • Egipską
  • Grecką
  • Rzymską
Sprawdź, który z rodzajów pasuje najbardziej do Ciebie i jak na tej podstawie dobrać wygodne obuwie na lato!

Stopa grecka – wyznacznik entuzjastów, którzy kochają życie

Istnieje przekonanie, że osoby podsiadające stopę grecką są niepoprawnymi optymistami, którzy zarażają dobrą energią innych. Stopa o takim kształcie posiada drugą nazwę, gdyż mówi się o niej również jako o stopie Mortona. W przypadku jej budowy, najdłuższym jest palec drugi, który charakterystycznie wystaje na tle pozostałych. W starożytności, był to bardzo częsty znak rozpoznawczy dla Greków - stąd też taka nazwa.
Współcześnie, stopa grecka występuje u 20% ludności na świecie. Żeby nie było zbyt łatwo, wyróżniamy jej dwa kolejne typy, a mianowicie prostokątną i spadzistą. Różnica polega na tym, że u stopy prostokątnej drugi palec jest wysunięty dalej niż paluch, a cała reszta jest podobnej długości. Z kolei stopa spadzista, cechuje się dłuższym drugim palcem i palcami III, IV i V ułożonymi w linii prostej nachylonej pod ostrym kątem w dół.
Osoby posiadające ten typ stopy często narzekają na wystający duży palec i próbują go maskować – mniej lub bardziej skutecznie. O ile nie jest to powód do jakiegokolwiek skrępowania, to kobiety latem najbardziej komfortowo czują się w przewiewnych espadrylach lub sandałach na szpilce (ze względu na wysokość szpilki, różnica w długości palców się zaciera). Stopa grecka wymaga dobrania odpowiedniego obuwia – z szerokim noskiem i wąskim obcasem. Dotyczy to każdego typu butów (nie tylko letnich), ponieważ nadmierne wydłużenie tego palca powoduje jego częste uciskanie w obuwiu, co prowadzi do zniekształceń.


Srebrne sandały espadryle pełne Wishot


Sandały damskie na szpilce czarne Sergio Todzi

Stopa rzymska znakiem rozpoznawczym awanturników żądnych przygód

Stopa rzymska nazywana jest także kwadratową. Mówi się, że jej posiadacze miewają awanturniczy charakter, kochają przygody i uwielbiają uczyć się nowych rzeczy. Jest to najmniej popularny typ stopy, ponieważ występuje tylko u 10% populacji. W tym przypadku, pierwsze trzy palce są zazwyczaj tej samej długości, a spadek się zaczyna u IV i V palca (bywają one znacznie krótsze).
Stopa rzymska sprawia wrażenie nieco drobniejszej niż w rzeczywistości, dlatego idealnym obuwiem na lato są płaskie sandały, rzymianki, japonki, a nawet sandały na koturnie.

Sandały damskie białe Vinceza

Sandały damskie na koturnie srebrne Jezzi

Stopa egipska cechą marzycieli pełnych tajemnic

Stopa egipska uznawana jest za typ idealny i występuje u większości z nas, a mianowicie u 70% populacji na całym świecie. Nazywamy ją również spadzistą, ponieważ w jej przypadku najdłuższym jest pierwszy palec zwany paluchem. Stopa egipska sprawia wrażenie długiej i smukłej, ponieważ jej palce są ułożone malejąco – od I do V.
Mimo że, stopa egipska jest uznawana za idealną, to niestety jest ona narażona na pewne schorzenia. Wszystko to za sprawą obciążenia, ponieważ w jej przypadku najbardziej cierpią śródstopie i paluch, co prowadzi do powstawania haluksów. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będą czółenka lub sandały na szpilce, ponieważ duży palec nie będzie się zaginał do środka. Proste, prawda?
Większość z nas kupuje buty oczami - w końcu na miłość od pierwszego wejrzenia nie ma rady! Czasem jednak warto się przez chwilę zastanowić i pomyśleć, czy aby na pewno dany model będzie wygodny i odpowiedni dla naszego zdrowia. Tym bardziej w sytuacji, kiedy wybór jest na tyle duży, że śmiało możemy sobie pozwolić na takie dylematy!
pixel