Schorzenia stóp spowodowane niewygodnymi butami
2017-01-09
Jednym z nich jest stopa płaska. To zniekształcenie polegające na obniżeniu albo całkowitym zaniku fizjologicznego sklepienia podłużnego lub poprzecznego stopy. Źle dobranie obuwie powoduje, że następuje proces deformacji, co oczywiście przekłada się na coraz większy ból nawet w czasie pokonywania nieznacznych odległości.
Stopa płaska podłużnie objawia się obniżeniem łuku podłużnego poprzez spłaszczenie lub całkowity jego zanik podczas styku stopy z podłożem. To także dolegliwość spowodowana przez niewłaściwy dobór obuwia. Warto również wspomnieć o stopie płaskiej poprzecznie, która objawia się obniżonym lub całkowitym spłaszczeniem łuku poprzecznego. To powoduje, że stopa w swojej przedniej części jest zdecydowanie szersza, niż być powinna. To przyczynia się do nadmiernego przeciążenia II i III głowy kości śródstopia.
Innym, coraz częściej spotykanym schorzeniem, jest paluch koślawy. To dolegliwość objawiająca się koślawym odchyleniem pierwszego palca stopy w stawie śródstopno-paliczkowym oraz szpotawym (przyśrodkowym) odchyleniem pierwszej kości śródstopia. Warto także wspomnieć o rotacji wzdłuż osi długiej palucha, co także świadczy o wystąpieniu tej choroby. Wszystko to powoduje, że po stronie przyśrodkowej stopy powstaje wybrzuszenie. Po jakimś czasie prowadzi to do dużego bólu oraz uczucia pieczenia. Jeśli obuwie będzie zbyt ciasne, to ocieranie zmienionego miejsca może prowadzić do powstania nawet ropni.
Palce młotkowate są spowodowane noszeniem zbyt ciasnego obuwia albo butów na wysokim obcasie. Ta dolegliwość objawia się utrwalonym grzbietowym zgięciem paliczków w stawach śródstopno-palcowych. Warto dodać, że grzbietowe ustawienie palców eliminuje ich udział w fazie odbicia oraz zwiększa nacisk II i III głowy kości śródstopia na powierzchnię. Wskutek tego części miękkie przodostopia są przeciążone oraz powstają odciski i modzele. Częstym objawem jest także stan zapalny tkanek.
Wysokie obcasy przyczyniają się także do powstawania ostrogi piętowej. Innymi czynnikami wpływającymi na tę dolegliwość są zbyt miękkie podeszwy lub uprawianie sportów w nieodpowiednim obuwiu. Ostroga piętowa charakteryzuje się zmianami zwyrodnieniowymi i naroślami kostnymi powstającymi w obrębie kości piętowej. Osoby mające tę dolegliwość odczuwają coraz silniejszy ból, który występuje nawet w okresie spoczynkowym.
Na co zwracać uwagę dobierając buty?
Najważniejszą czynnością jest wybranie butów o odpowiednim rozmiarze. Warto mierzyć swoje stopy w okresie wieczornym, kiedy są zmęczone po całym dniu i nieco bardziej spuchnięte. Da nam to lepsze rozeznanie, co do aktualnie posiadanego rozmiaru. Trzeba też precyzyjnie określić przeznaczenie obuwia. Istotne jest także to, aby korzystać z zaufanych i sprawdzonych sklepów, które mają w swojej ofercie wyłącznie produkty z najwyższej półki. Dzięki temu będziecie mieli pewność, że zakupione obuwie jest wykonane z wysokiej jakości materiałów i nie przyczyni się do powstania wielu niepotrzebnych schorzeń.