Skórzane buty - 5 porad jak prawidłowo je pielęgnować
2019-11-28
Obuwie wykonane ze skóry cieszy się ogromną popularnością już od wielu lat i jest bardzo chętnie wybierane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Skórzane buty są kojarzone z dystynkcją, klasyką, elegancją i dobrą jakością. Nic więc dziwnego, że często są po prostu droższe od innych typów obuwia. Choć skórzanym modelom nie można odjąć świetnej prezencji, to jednak mogą się okazać kłopotliwe ze względu na ich pielęgnację. Skóra naturalna musi być odpowiednio traktowana. Prezentujemy poniżej kilka wskazówek, które z całą pewnością przydadzą się wszystkim fanatykom skórzanych butów.
1. Dobierz dobrze rozmiar obuwia
Często przy zakupie obuwia zapomina się o tym, że skórzany materiał z czasem ulega delikatnemu rozciągnięciu i przy nieodpowiednim dopasowaniu rozmiaru buty mogą stać się za duże. Dlatego podczas wybierania odpowiedniego obuwia trzeba zwrócić na to większą uwagę i dokładnie sprawdzić czy dany rozmiar jest w sam raz. Dzięki temu zaoszczędzimy niepotrzebnych nerwów, a but będzie dużo lepiej się prezentował. Co więcej, dzięki dobremu ułożeniu i dopasowaniu obuwia do stopy, materiał nie ulegnie tak szybko zniszczeniu.
2. Tradycyjne pastowanie butów
Okazuje się, że pastowanie to jedna z najszybszych i najlepszych metod na utrzymanie dobrej kondycji skórzanych butów. Pastowanie przyda się w głównej mierze w przypadku lakierek czy męskich butów do garnituru, jednak można ten sposób śmiało wykorzystać także na pozostałych typach obuwia. Jeżeli kolor butów jest nietypowy i trudno dobrać pastę w odpowiednim odcieniu, można zdecydować się na wersję bezbarwną. Równie dobrze ochroni ona powierzchnię materiału i przywróci jej blask oraz zamaskuje niewielkie, mechaniczne uszkodzenia, takie jak zarysowania czy przetarcia.
3. Impregnacja obuwia
Zaraz po zakupie skórzanych butów, jeszcze przed pierwszym założeniem, powinno się je zaimpregnować specjalnym preparatem do naturalnej skóry. W sklepach obuwniczych można spotkać różne rodzaje impregnatów. Jedne są klasyczne, zapewniające podstawową ochronę, a inne oferują także funkcję zabezpieczającą przed wilgocią, a nawet brudem. Wybór zależy od indywidualnych preferencji, a także wizualnego efektu, jaki chcemy osiągnąć. Użycie impregnatu jest wyjątkowo proste, więc każdy zrobi to samodzielnie. Wystarczy nałożyć specyfik na całą powierzchnię buta i pozostawić go do całkowitego wyschnięcia.
4. Wypełnienie wnętrza buta
To metoda, która praktykowana była już dawno temu i sprawdza się do dnia dzisiejszego. Polega na tym, że do środka skórzanego buta wkłada się pewnego rodzaju wypełniacz, który ma na celu utrzymanie oryginalnego kształtu obuwia.
Wypełnienie nie może być zbyt duże ani za małe, bowiem efekt końcowy będzie nieestetyczny i przez przypadek można nawet zniszczyć skórę. Nie można także wykorzystywać pierwszych lepszych materiałów, jak gazeta czy papier. Należy zaopatrzyć się w specjalne prawidła, które sprawdzą się o wiele lepiej niż zgniecione w kulkę stare gazety.
5. Unikaj czynników, które niszczą Twoje buty
Materiał skórzany, w szczególności lakierowany, nie jest odporny na mróz. Dlatego zimą powinno się unikać noszenia lakierek. Jeśli jednak sytuacja tego wymaga, dobrym sposobem jest chodzenie w lakierowanych butach po domu przez 10-15 minut przed wyjściem. Natomiast po powrocie ze spaceru nie powinno się ich ściągać jeszcze przez pół godziny.
Pokaż więcej wpisów z
Listopad 2019