Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sól na butach to zmora każdej zimy - jak się jej pozbyć?

2017-12-20
Sól na butach to zmora każdej zimy - jak się jej pozbyć?

Zima, chociaż nastrojowa i magiczna, z wielu względów jest wyjątkowo trudnym okresem roku. Wychodząc z domu nie wystarczy założyć butów i chwycić torebki – każde wyjście oznacza kilka dodatkowych warstw odzieży. Obuwie na zimę jest zwykle sporym wydatkiem, ponieważ musi być ciepłe, trwałe, wodoodporne i odpowiednie do poruszania się po oblodzonym chodniku. Niestety, o tej porze roku buty wyjątkowo łatwo zniszczyć! Jak tego uniknąć?

Jak pozbyć się soli z butów?


Chociaż posypanie chodników solą bywa zimą niezbędne, by bezpiecznie się po nich poruszać, dla butów może być ona wyrokiem! Po wytarciu wilgotną szmatką charakterystyczne plamy znikną, jednak tylko na chwilę. Wynika to z faktu, że sól wżera się w materiał. Najbardziej narażone na zniszczenie są buty zamszowe, skórzane lub wykonane z ekoskóry. Całe szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposób, które pozwolą ocalić buty przed wyrzuceniem, chociaż w tym przypadku zdecydowanie sprawdzi się zasada, że lepiej zapobiegać niż potem walczyć z konsekwencjami!

Lepiej zapobiegać, niż... usuwać sól z butów


Największe znaczenie mają zabiegi wykonane jeszcze przed rozpoczęciem zimowego okresu. To właśnie właściwa impregnacja najlepiej przełoży się na odporność obuwia na sól. W sklepach obuwniczych zakupić można preparaty chroniące przed żrącym kruszcem, warto również zaopatrzyć się w środki osłaniające buty przed wilgocią. Sól z łatwością rozpuszcza się w wodzie i – choć gołym okiem niewidoczna – może występować w postaci słonej wody i wciąż mieć wysoce szkodliwy charakter. W czasie zimy należy unikać natomiast past nabłyszczających bez polerowania – zamiast zakonserwować, mogą one nawet zniszczyć skórę.

Gdy już jest za późno – jak usunąć sól z obuwia?


Nawet jeśli do kontaktu obuwia z solą już doszło, nie jest to równoznaczne z koniecznością wyrzucenia danej pary. Białe zacieki można usunąć przy użyciu wody octem (w równych proporcjach), choć sprawdzi się to głównie w przypadku skóry i zamszu. Zastosowanie octu może budzić jednak mieszane uczucia, dlatego wspomnianą miksturę można zastąpić... ciepłym mlekiem. Obydwie metody łączy fakt, że gdy obuwie wyschnie, należy je dokładnie wypastować.

Jak wyczyścić buty z soli – domowe sposoby


Babcinym sposobem na pozbycie się nieestetycznych, słonych zacieków było pocieranie ich sokiem z cytryny bądź przekrojoną cebulą. Do zamszowych butów stosowano również niezwykle delikatny roztwór płynu do naczyń. Jeśli natomiast zima przyszła niespodziewanie i obuwia nie udało się zaimpregnować z wyprzedzeniem, można w tym celu użyć kremu nawilżającego. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku butów wykonanych ze skóry. Natłuszczony materiał nie będzie wchłaniał wody, a wraz z nią – soli.



Czyszczenie butów z soli zimą – na własne ryzyko


Istnieje również kilka kontrowersyjnych metod, które – chociaż rzekomo gwarantują natychmiastowy efekt – powinno się wypróbować na butach, które nie są tą najukochańszą parą. Mowa tu chociażby o roztworze wody utlenionej ze zwykłą wodą. Chociaż ten sposób powinien w mig rozwiązać problem, może odbarwić materiał lub zaszkodzić jego kolorowi. Mimo wszystko najbezpieczniej będzie zacząć od mleka lub wody z octem.

pixel