Top 7 zasad czym się kierować wybierając buty dla dzieci?
2016-08-31
Rodzice mają trudny wybór, jeżeli chodzi o buty dla dzieci, zważywszy na ich szeroki wybór i różnorodność. Kupując najwłaściwsze obuwie dla dzieci warto kierować się kilkoma, złotymi zasadami, oto i one.
1. Pomiar stopy dziecka
Stopa dziecka rośnie bardzo szybko, dlatego rodzice często kupują buty na zapas, mając nadzieję, że dodatkowa para wkrótce się przyda. Jest to jeden z podstawowych błędów. Stopę dziecka najlepiej mierzyć co 2- 3 miesiące. Każde dziecko rośnie w różnym tempie, dlatego buty lepiej kupować na bieżąco. Nie wolno ryzykować, że dziecko będzie chodzić w zbyt małych butach, ale też nie warto przesadzać i zakładać dziecku zbyt duże. Trzymanie butów w szafie to też nie najlepszy pomysł, nie noszone również ulegają deformacji. Warto mierzyć stopę dziecka systematycznie i kupować buty, kiedy jest tego potrzeba.
Pierwsze buty dla dziecka, tak zwane ?roczki? są idealne dla maluchów, które stawiają pierwsze kroki w swoim życiu. Są one z reguły bardzo dobrze wyprofilowane i wygodne.
2. Stabilność
Aby nóżka dobrze leżała w bucie należy zadbać o stabilność obuwia dziecięcego. Buty z cholewką ponad kostkę stabilizują nogę i dają gwarancję bezpiecznego chodzenia. Dodatkową stabilność dają sznurowadła lub rzepy, które nie dość, że unieruchamiają nóżkę w odpowiedni sposób, pozwalają w odpowiedni sposób dopasować obuwie w zależności od tego, jaka jest jej szerokość.
3. Półbuty, tenisówki a sandałki
Jeżeli rodzice wybierają zabudowane buty dla dzieci, powinni kupić je o 10 milimetrów większe niż długość stopy. Należy pamiętać, że stopa dziecka przesuwa się podczas chodzenia. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że w trakcie użytkowania bucików dziecięcych stopa dziecka cały czas rośnie, warto więc jest mieć ten minimalny zapas, który jednocześnie nie sprawi, że buty będą niewygodne. Jeżeli zaś chodzi o dziecięce sandałki, wystarczy zakupić je 4-5 milimetrów większe, tak aby palce dziecka nie miały bezpośredniego kontaktu z podłożem, a jednocześnie sandałki wyglądały estetycznie.
4. Model obuwia
Przy wyborze butów warto zwrócić uwagę na czubki butów. Koniecznie muszą być one wyższe i szerokie tak, aby palce dziecka mogły swobodnie się w nich poruszać. Aby uniknąć deformacji palców u stóp w przyszłości, już od najmłodszych lat należy kupować dziecku buty, które dadzą im przestrzeń. Szczególnie w wypadku maluchów, które dopiero uczą się chodzić, należy zwrócić uwagę, czy czubki są zaokrąglone. Dzięki butom z okrągłymi czubkami dziecko nie będzie potykało się o własne nogi ani o przedmioty w pobliżu.
5. Materiał
Bardzo ważną kwestią jest materiał, z którego wykonane jest obuwie, ale i podeszwa, która izoluje stopę od podłoża. Spód buta musi być przede wszystkim sprężysty i elastyczny. Idealnie byłoby gdyby podeszwa zginała się na linii stawów, które znajdują w miejscu między palcami, a śródstopiem. Nie można zapominać także o tym, by podeszwy butów były antypoślizgowe, w ferworze zabawy łatwo bowiem o upadek.
Podobnie jak podeszwa, również materiał zewnętrznej części buta jest bardzo istotny. Wyznacznikiem tego, jakie buty dla dzieci warto kupić jest to, gdzie buciki będą noszone. Latem dobrze, aby buty były z lekkiego materiału, który jednocześnie będzie przewiewny i pochłonie ewentualny pot. Wilgoć jest sprzymierzeńcem grzybicy, dlatego nieprzemakalny materiał w sezonie jesienno-zimowym jest obowiązkowy. Najlepszym materiałem wykorzystywanym przy produkcji obuwia dziecięcego jest skóra naturalna, a także materiały tekstylne wysokogatunkowe. Bardzo ważne, aby materiał, z którego zrobione jest obuwie dziecięce był lekki, szczególnie dotyczy to butów do szkoły oraz tych, w których dziecko przebywa w szkole przez większość dnia.
6. Atesty obuwia dziecięcego
Wszelkie certyfikaty i atesty takie jak: rekomendacja Instytutu Matki i Dziecka, czy certyfikat Zdrowa Stopa zapewniają, że dołożono wszelkich starań, aby obuwie było jak najlepiej dopasowane do stóp najmłodszych. Certyfikat jest to zapewnienie, że w procesie produkcji obuwie zostało w odpowiedni sposób przetestowane w różnych sytuacjach. Atest na produkcie sprawia, że skraca się czas wyboru najodpowiedniejszych butów dziecięcych. Mimo wszelkich atestów i zapewnień producentów o najwyższej jakości obuwia, powinno się je dobierać pod kątem konkretnego dziecka, każdy maluch rozwija się przecież w innym tempie i w inny sposób.
7. Buty modne i wygodne miłe dla oka
Zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek producenci przygotowali szeroką gamę butów dziecięcych, których design przyprawia o zawrót głowy. Jednokolorowe, w kwiaty, w paski, ze śmiesznymi printami i wiele innych kolorowych modeli można spotkać w dziecięcych sklepach obuwniczych. Kolor jest kwestią gustu, warto jednak wybrać taki wzór, który będzie odpowiedni na daną okoliczność. Moda nie zna ograniczeń nawet w wypadku najmłodszych.
Pokaż więcej wpisów z
Sierpień 2016